حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ، در آغاز بهار و در عصر اولین روز سال نو در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ، با تشریح زمینه ها و عرصه های مختلف تحقق شعار سال جدیدیعنی " همت مضاعف ، کار مضاعف " ، به تبیین عوامل و ضروریات دهه پیشرفت و عدالت  پرداختند  كه گزیده ای از سخنان ایشان در ادامه مطلب برای استفاده شما می آید :

در این اجتماع پرشور که به علت اوضاع جوی مشهد در رواق بزرگ امام خمینی برگزار شد، با تبریک مجدد حلول سال نو و عید نوروز ،  " ایمان به پروردگار و تعالیم انبیاء "  را اساس وشاخص عمده جمهوری اسلامی خواندند و با استناد به آیات مختلف قرآن کریم خاطر نشان کردند : ایمان  به خدا و عمل به تعالیم اسلامی ، ضمن تعالی معنوی و آرامش روحی ، سعادت دنیوی و مادی بشر را نیز تامین می کند و جوامع انسانی را به رفاه و پیشرفت  می رساند و بهمین علت ، مبانی نظام اسلامی براین شاخص اصلی استوار شده است .
ایشان افزودند : شعارهای هر سال ، نمایشی و تشریفاتی نیست و طبعا همه مشکلات را هم حل نمی کندبلکه انگشت اشاره ای است که راه و روش را نشان می دهد که امسال نیز با توجه به اهداف بلندتر ملت و کشور،  باید همتی برتر فراهم آورد و کارهای بیشتر و جدی تر انجام داد .
 رهبری با اشاره به برخی اقدامات و تحقیقات مسئولان در سال گذشته برای اصلاح الگوی مصرف افزودند : تا تحقق این هدف ، فاصله فراوانی داریم اما مهم این است که این شعار اساسی را دنبال کنیم چرا که تا الگوی مصرف اصلاح نشود ، مشکلات همچنان وجود خواهد داشت .
حضرت آیت الله خامنه ای ، علم و تحقیق را یکی از مهمترین عرصه های تجلی عملی شعار امسال دانستند و افزودند:دانشگاهها و مراکزتحقیقاتی درهمه زمینه ها ، اهداف بلندی را مد نظر قرار دهند و با همت برتر و کار متراکم تر ، بسوی این اهداف افتخار آفرین حرکت کنند تا ایران عزیز ، پس از گذشت چند دهه ، به مرجع علمی جهانیان تبدیل شود .
ایشان ، همت مضاعف وکار مضاعف در استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود را موجب رفاه و رونق زندگی ملت برشمردند و در همین زمینه لایحه هدفمند کردن یارانه ها را ، بسیار مهم خواندند.
رهبر انقلاب ،سرمایه گذاری  و کار آفرینی را ازدیگر عرصه های تحقق شعار سال جدید دانستند و افزودند : کسانی که سرمایه و امکانات دارند با همت بهتر و پرهیز از اسراف و بیهوده خرجی ، دارایی خود را در راه کار آفرینی و سرمایه گذاری بکار گیرند .
حضرت آیت الله خامنه ای ، " تولید فکر ، کتابخوانی و افزایش معلومات عمومی"  را از دیگر عرصه هایی دانستند که نیازمند همت مضاعف وکار مضاعف است .
ایشان مبارزه با فقر وفساد و بی عدالتی را مهمترین عرصه نیازمند "همت بالاتر و  کار متراکم تر"  خواندند و بر تلاش بی وقفه  برای تحقق این هدف اساسی تاکید کردند .
حضرت آیت الله  خامنه ای ، همچنین تجلی رشد و آگاهی ملت را در حوادث 8 ماهه 22 خرداد تا 22 بهمن سال 88  ، آغاز فصل تازه ای در بصیرت ملت خواندند و افزودند : این فصل پر افتخار و پر عبرت ، زمینه بسیار مهمی است که باید براساس آن و با همت مضاعف و کار مضاعف حرکت کرد.
ایشان با استناد به عملکرد هوشیارانه ملت در حوادث پس از انتخابات ، سال 88 را سال ملت و سال حضور درخشان و پیروزمندانه ملت دانستند و افزودند:حضور40 میلیونی ، پرشور و تاریخی ملت و مشارکت بیش از هشتاد درصدی مردم در انتخابات ، رویدادی بسیار مهم واز جلوه های مشروعیت نظام بود 
حضرت آیت الله خامنه ای ، با اشاره به پیروزی ملت در آزمون بزرگ و مهم حوادث پس از انتخابات، افزودند : تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات بزورِ خشونت و اغتشاش ، خلاف شرع و قانون بود و پیروزی هوشمندانه ملت در این حوادث ، عبرت  و درسهای فراوانی در برداشت .
ایشان ، تقسیم ملت به " دو گروه اقلیت و اکثریت "  و " برنده و بازنده"  و قرار دادن آنها در مقابل یکدیگر را نقشه واضح بیگانگان برای ایجاد دو دستگی در ملت  دانستند و افزودند : در این میان عده ای اغتشاشگر هم وارد میدان شدند  تا با تحقق خواست دشمن، جنگ داخلی درایران براه بیافتد اما ملت ، هوشیار بود و آنان را ناکام گذاشت .
رهبر انقلاب اسلامی افزودند : در روز انتخابات ، مردم به دو گروه  14 میلیونی و 24میلیون تقسیم شدند و هرکس به فرد مورد نظر خود رای داد اما این دو گروه پس از مدتی نه چندان طولانی و هنگامیکه  نقشه بیگانگان را دیدند با هم یکی شدند و همه ملت ، بیدار ویکپارچه  در مقابل دشمنان ، شورشگران و اغتشاشگران ایستادند.
حضرت آیت الله خامنه ای ، حمایت دشمنان اسلام و ایران از اغتشاشگران را   یاد آور شدند و خاطر نشان کردند
اگر آمریکایی ها ، انگلیسی ها و صهیونیستها   می توانستند برای تحقق نقشه شوم شان نیرو وارد خیابانهای تهران کنند ، یقینا این کار را می کردند اما می دانستند که این کار بضررشان تمام می شود لذا در صحنه سیاسی و تبلیغات وارد شدند تا شاید بتوانند با حمایت از آشوبگران ، افکار عمومی داخلی و خارجی را منحرف کنند اما نتوانستند.
رهبر انقلاب اسلامی ، حضور متحد و پر بصیرت ملت در حماسه  9 دی و 22 بهمن را قوی ترین و آخرین ضربه ملت به بیگانگان دانستند و افزودند : دراین دو حادثه  عظیم  ، همه کسانیکه به نامزدهای مختلف رای داده بود با شعار واحد ،  وارد صحنه شدند و اتحاد و پیروزی ملت را در پیمودن راه انقلاب و صراط مستقیم  متجلی ساختند .
ایشان افزودند :  با توجه به واقعیات کشور و فراهم آمدن زیر ساختهای لازم ، این دهه ، زمان مناسبی برای برداشتن گامهای  بلند در تحقق این دو مقوله  اساسی و تاریخی است .
رهبر انقلاب اسلامی ، توجه به " پیشرفت و عدالت  "  را در همه برنامه ریزیها و اقدامات مسئولان ضروری دانستند و در تشریح زمینه های مناسب موجود افزودند : ایجاد زیرساختهای " اقتصادی ، ارتباطی و مواصلاتی " ، پیشرفتهای خیره کننده علمی و فناوری که در برخی زمینه ها ایران را در ردیف 10 یا 8 کشور اول جهان قرار داده است ،" اعتبار ، اقتدار  و اثر گذاری " منطقه ای و بین المللی نظام اسلامی ، سی سال تجربه  خدمتگزاری و مدیریت کشور و سند بسیار با ارزش چشم انداز  بیست ساله از جمله زیر ساختهایی است که امکان حرکتی عظیم در روند پیشرفت و عدالت را فراهم کرده است .
رهبر انقلاب اسلامی ، نسل جوانِ " تحصیل کرده  ، پر انرژی ، پر انگیزه و دارای اعتماد به نفس " را از پشتوانه ها و زمینه های  اصلی حرکت کشور به سمت دو هدف عظیم پیشرفت و عدالت دانستند و  افزودند : جوان ایرانی،  امروز احساس توانایی می کند و این از نشانه های اعتماد به نفس ملی است .
رهبر انقلاب اسلامی در پخش پایانی سخنانشان در اجتماع زائران ومجاوران  حرم حضرت امام رضا (ع) ، به تبیین موانع پیش روی ملت پرداختند و افزودند : ایران اسلامی نیز همچون دیگر کشورها دشمنانی دارد اما بر خلاف دولت آمریکا که با تنفر و دشمنی ملتها روبروست  ، جمهوری اسلامی ایران با دشمنی دولتهای مستکبر و زورگو ، سرمایه داران صهیونیست و دشمنان بشریت مقابله می کند .
حضرت آیت الله خامنه ای ، تدبیر وشجاعت را دو عنصر کاملا ضروری درمقابله با دشمنان ملت برشمردند و افزودند : اگر شجاعت نباشد و مسئولان درمقابل تحرکات و چهره های عبوس مستکبرا ن خود را ببازند بی تردید کشور شکست خواهد خورد، همچنانکه اگر تدبیر و هوشیاری نباشد ممکن است دشمن با فریب  و حیله گری ، اهداف خود را محقق سازد.
رهبر انقلاب اسلامی ، آگاهی و شناخت برنامه های واقعی دشمن و  تصمیم گیری صحیح و به موقع  در مقابل طرحها و تحرکات بیگانه را ، مفهوم تدبیر و هوشیاری خواندند و خاطر نشان کردند ، صهیونیستها ، آمریکا و دیگر دشمنان ملت گاه در لباس گرگ و گاه در لباس روباه ظاهر می شوند ، همچنانکه برخی مواقع با چهره ای خشن و خصمانه و برخی اوقات با چهره ای فریبگرانه حرکت می کنند.
ایشان با یاد آوری سخنانشان در اولین روز سال گذشته افزودند : همانگونه که گفته شد مسئولان نظام با هوشیاری ، دست بظاهر دراز شده رئیس جمهور جدید آمریکا را تحت نظر گرفتند تا بفهمند آیا در زیر دستکش مخملی ، پنجه  چدنی پنهان  نشده است که متاسفانه همان اتفاق رخ داد.
حضرت آیت الله خامنه ای ، با اشاره به  ادعاهای " آشکار و پنهان "  وارسال نامه و پیام دولت آمریکا درباره علاقمندی به ایجاد روابط عادلانه با جمهوری اسلامی افزودند : همه این ادعاها ، در عمل برعکس از آب در آمد و رئیس جمهور آمریکا در قضایای بعد از انتخابات ، بدترین موضع را گرفت و حمله کنندگان به مردم ، و اغتشاشگران را جنبش مدنی معرفی کرد وناخواسته ماهیت اهداف خود را آشکار ساخت .
ایشان با  انتقاد شدید از ادعاهای دروغین دولت آمریکا مبنی بر حمایت از حقوق مدنی و دمکراسی افزودند : دولت آمریکا حرکت عظیم ملت ایران را در انتخابات و فریاد یکپارچه این ملت را در عرصه های مختلف نادیده می گیرد و با ادامه اقدامات خود در کشتار  "مردم افغانستان و عراق " و حمایت از قاتلان کودکان فلسطینی در غزه ، از حقوق بشر دم می زند اما  واقعیات نشان   می دهد که این دولت اصولا در موقعیتی نیست که از دمکراسی و حقوق بشر حرف بزند. 
ایشان تاکید کردند باردیگر  به همه دولتهایی که با خوی استکباری با ملت و جمهوری اسلامی مواجه می شوند اعلام می کنیم که ملت و مسئولان ایرانی ، آنها را مطرود و محکوم می دانند و ماهیت آنها را در هر لباسی که باشند می شناسند و هرگز از منافع ملت وروند پیشرفت  ایران قدمی کوتاه نخواهند آمد . 
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان تاکید کردند به فضل الهی و در پرتو هوشیاری ، شجاعت ، تدبیر ، اتحاد و ایستادگی ملت عظیم الشان ایران ، دشمنان قادر به ضربه زدن به نظام اسلامی و جدا کردن ملت از نظام نخواهند بود وپیروزی و پیشرفت ، آینده  روشن تر این ملت و کشور را رقم خواهد زد .