:: هو العلیمنفاق جدید در دوران تأویل دارای نحله های متعددی است که در هدف دارای وحدت می باشند. پیامبر عظیم الشان اسلام (صلی الله علیه و آله) پس از اتمام جنگ احد، به امام علی (علیه السلام) فرمودند: "واقعأ تو ما را یاری کردی و همراه من با شمشیر خود مبارزه کردی و با جانت از من دفاع نمودی، چه خواهی کرد هنگامی که پس از من با ناکثین و قاسطین و مارقین رو در رو شدی". امام علی (علیه السلام) که از این سخنان در شگفت شده بودند از حضرت پرسیدند: "آیا واقعا چنین اتفاقی خواهد افتاد"؟

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به ایشان فرمودند:"به خدا سوگند آری"(14)

در این حدیث شریف به وضوح پرده از نحله های نفاق جدید کنار می رود و ماهیت جریان های سه گانه منافقین در دوران تأویل آشکار می گردد.

ناکثین ؛ نحله ای از نفاق جدید:

"ناکثین" محصول پیوند چهار عنصر "وجاهت"، "ثروت"، "سیاست" و  "قدرت" هستند.امام علی (علیه السلام) در خصوص این نحله نفاق می فرمایند: "به چهار نفر گرفتار شدم که هیچ کس به مانند آنان دچار نشده است. گرفتار شده به شجاع ترین مردم "زبیر"، زیرک ترین مردم "طلحه"، مطاع ترین مردم "عایشه" و ثروتمندترین مردم "یعلی ابن مینه".(15)

در حقیقت جریان ناکثین با قدرت "زبیر"، ثروت "یعلی ابن مینه"، نفوذ و وجاهت "عایشه" و طراحی "طلحه" بوجود آمد.

"زیبر" یکی از رزمندگان دلیر اسلام بود که لقب "سیف الله" را بر او نهاده بودند. شمشیر او گره های زیادی را گشوده بود. وی از جمله چهر نفری بود که برای بیعت با حضرت امیر (علیه السلام) ثابت قدم ماند. نقل شده است که هنگامیکه حضرت از دفن پیامبر (صلی الله علیه و آله) فراغت یافت، حضرت زهرا (سلام الله علیها) را بر مرکب سوار کرد و به درب خانه مهاجرین و انصار رفت و از بیعت پیغمبر (صلی الله علیه و آله) و ولقعه غدیر خم و سایر احادیث سخن گفت و از آنها در خواست حمایت کرد. در این میان چهل و چهار نفر از صحابه تعهد کردند در سلب حق او خودداری نکنند. حضرت (علیه السلام) دستور داد که سرهای خود را بتراشند تا از دیگران ممتاز شوند و درب خانه امام حاضر شوند و برای احقاق حق او قیام نمایند. فردا صبح تنها چهار نفر حاضر شدند: "سلمان"، "مقداد"، "ابوذر" و "زبیر ابن عوام".(16)

"طلحه" نیز در نوع خود یکی از عناصر سیاسی و هوشمند محسوب می شد. "عایشه ام المؤمنین" از چهره های با نفوذ در میان مسلمانان به شمار می رفت و حرف و سخن او خریدار داشت. "یعلی ابن مینه" هم که از طرف عثمان فرماندار یمن بود، با غارت بیت المال به ثروت فراوانی دست یافت. به صورتی که در تاریخ نقل شده یکی از کاروان های او چهارصد شتر بار زر همراه داشته است. "یعلی ابن مینه" برای فتنه آفرینی ناکثین شصت هزار دینار از بیت المال هزینه کرد.(17)14 : شرح الاخبار ج 1 ص 400
15 : ر ك به كتاب الفتوح ج 2 ص 463 ‘ شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج 20 ص 227 ح 199
16 : تاریخ مفصل اسلام ص 175
17 همان ص 161