:: هو العلیم به مناسبت رحلت جانسوز امام امت این مطلب رو تقدیم می كنم به همه پیروان و رهروان راستین ایشان و خلف صالحشان امام خامنه ای ( حفظه الله ) كه در ادمه مطلب جهت خواندن و استفاده شما قرار داده ام .انسان ها در جهان سه نوع نمود پیدا می كنند:


افرادی كه فقط به اندازه یك فرد در جامعه مؤثرند

افرادی كه به اندازه یك قوم و گروه می توانند در جامعه مؤثر باشند

افرادی كه به بزرگی جهان و كل امت در جامعه تأثیر گذارند

مصداق قشر سوم، انبیاء و اولیاء و برخی از تربیت شدگان و پیروان آنها می باشند. پیامبر اسلام سیدمخلوقات است؛ امیرمؤمنان(ع) محور حق است؛ و سایر معصومان(ع) نیز مربی و راهبر جامعه، و واسطه خالق و مخلوق بودند.
یكی از تربیت شدگان مكتب اهل بیت عصمت و طهارت، حضرت امام خمینی(ره) بودند كه به اندازه یك امت در جامعه مؤثر واقع شدند و از مسلمانان، یك امت واحد با اهداف، عملكرد و مبانی واحد، بوجود آوردند و از مستضعفان و آزاداندیشان و حق منشان، یك جامعه متحد علیه مستكبران و ستمگران به وجود آوردند.
گذر تاریخ هرگز چنین افرادی را به فراموشی نمی سپارد؛ آنان در صفحات تاریخ و دل انسان ها ماندگارند و همیشه الهام بخش و آموزگار جامعه هستند، لذا جهت بهره وری مردان و زنان فهیم بویژه جوانان عزیز از وجود ذی جود و تفكرات و اندیشه پربار امام(ره) بر آن شدیم شمه ای از فضائل و شخصیت معظم له را از نگاه پربار تربیت شده و خلف صالح اش، رهبر حكیم و فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظله العالی بیان كنیم. ضمنا به جهت آن كه بحث به صورت تحلیلی انجام پذیرد، تلاش خواهیم كرد كه به تناسب موضوعات، از آیات، روایات، تاریخ و دیگر گفته ها نیز استفاده نماییم.
ابعاد شناخت، علاقه و ارتباط میان دو خورشید
مقام معظم رهبری از بدو شروع نهضت اسلامی در كنار و همراه حضرت امام«ره» بود، و حقیقت و شخصیت اش را بیش از دیگران می شناخت؛ حضرتش در مورد لزوم تلاش برای شناخت امام(ره) از سوی تك تك افراد جامعه چنین فرمودند:

همه سعی كنند شخصیت امام خمینی(ره) را با همان ابعاد عظیم به درستی بشناسند

امام راحل«ره» نیز، در مورد جایگاه مقام معظم رهبری فرمودند:
این جانب كه از سالها قبل از انقلاب با جناب عالی ارتباط نزدیك داشته ام و همان ارتباط بحمدالله تاكنون باقی است، جنابعالی را یكی از بازوهای توانای جمهوری اسلامی می دانم... از جمله افراد نادری هستید كه چون خورشید روشنی می دهید

مقام معظم رهبری در شخصیت امام(ره) فرمودند:

امام خمینی سلام الله علیه یك حقیقت همیشه زنده است

امام خمینی(ره) همیشه جاوید است

در مورد شخصیت و عظمت معظم له فرمودند:
امام خمینی(ره) برخلاف شخصیت های پرآوازه دنیا كه هر چه انسان به آنان نزدیك تر و مأنوس تر شود تصورش از عظمت آنان تنزل یافته و به واقع نزدیك تر می شود، درباره ایشان هر قدر نزدیك تر و مأنوس می شدیم، با شخصیت تر جلوه می كرد
اتحاد ملل اسلامی
در جای جای قرآن كریم تأكید بر «اتحاد امت اسلامی» شده است؛ چنان كه در سوره مومنون می خوانیم «و ان هذه امتكم امه واحده »

در این كتاب هدایت، آیات متعددی در مورد «امت واحده» آمده است و انسان ها را به «یك امت بودن» دعوت می كند؛ اما تقسیم كشورهای اسلامی براساس مرزهای جغرافیایی در غرب و شرق از سوی استعمارگران، مقدمه تفرقه و فاصله انداختن بین مسلمانان بود كه قدرت اسلامی آنان را تضعیف نموده و بتوانند فرهنگ و آداب استعماری را در بین مسلمانان پیاده كنند.
یكی از محوری ترین وظایف مسلمانان، قیام برای علو «كلمه الله» در روی زمین است كه در نگاه آسمانی قرآن كریم، جز با یك دست شدن امت اسلامی اتفاق نخواهد افتاد؛ مسلمانان جهان باید ضمن سرمشق گیری و نصیحت پذیری از این كتاب آسمانی و معجزه جاویدان به این مهم قیام كنند چرا كه تمام دستورات فرهنگ و آداب و اخلاقیات در این كتاب سرنوشت ساز بشریت آمده است؛ قرآن كریم خود در آیات «ولا رطب ولا یابس الا فی كتاب مبین» و «وكل شیء احصیناه فی امام مبین» به این مهم اشاره كرده است.

یكی از كارهای مهم و هنر امام(ره) ایجاد و تشكیل امت واحد اسلامی بود؛ ایشان، اتحاد اسلامی را نه تنها در ایران، بلكه در كل جهان به وجود آوردند بلكه بالاتر از این، كه سبب همنوائی مستضعفان جهان(اعم از مسلمان و غیرمسلمان) علیه مستكبران شدند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این مورد فرمودند: «سومین كار بزرگ او (امام راحل) این بود كه به مسلمان ها، احساس درك امت اسلامی داد. و نیز در مورد هدف از وحدت حوزه و دانشگاه فرمودند: وحدت حوزه و دانشگاه، یعنی وحدت در هدف، هدف این است كه همه به سمت ایجاد یك جامعه اسلامی پیشرفته مستقل، جامعه امام(ره) جامعه پیشاهنگ، جامعه الگو، ملت شاهد- ملتی كه مردم دنیا با نگاه به او جرأت پیداكنند تا فكر تحول را در ذهن خودشان بگذرانند، و در عمل شان پیاده كنند- حركت نمایند
معظم له در مورد حركت و پیشرفت جامعه به سوی امت واحده و اتحاد مسلمین كه از بركت امام راحل می باشد فرمودند:
«اولا این حركت ناشی از حركت عظیم ملت و رهبری بی نظیر استثنایی پرجاذبه امام(راحل) (رضوان الله تعالی علیه و قدس نفسه الشریف) است. قطعا اگر آن رهبر و این امت و آن حركت و آن اخلاص نبودند؛ این وضعیت در عالم پیش نمی آمد.»
رهبر فرهیخته و سرور جانبازان انقلاب اسلامی در بیان نقش مقتدایش در تجدید حیات اسلام این چنین فرمودند:
امام خمینی(ره) فداكارانه و با تمام وجود برای آرمان و تفكر جدید حیات اسلام، خود را در اسلام ذوب كرد.
حضرتشان در این مورد كه امام(ره) امید همه مستضعفان بودند نیز فرمودند:
«او رهبر و پدر و معلم و مراد و محبوب ملت ایران و امید روشن همه مستضعفان جهان و به خصوص مسلمانان بودند
همچنان كه یكی از نخبگان اسلامی، یعنی محمدمهدی شمس الدین (رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعه لبنان) در این مورد گفته است:
ابعاد شخصیت امام خمینی(ره) از مرزها گذشت و رهبری وی، جهان اسلام را به قطب سومی در برابر سرمایه داری و كمونیسم تبدیل كرد

برخی از شخصیتهای درجه یك حكومتی كشورهای اسلامی امام راحل«ره» را رهبر همه نامیدند. از جمله حافظ اسد رئیس جمهور وقت سوریه گفت:

امام خمینی، امام همه ما بود

بی نظیر بوتو (نخست وزیر وقت پاكستان) گفت:

«پیام های امام خمینی در آینده نیز چراغ هدایت است و ملت های مسلمان در آینده نیز از پرتوی نورانی افكار و اندیشه های والای حضرت امام استفاده خواهند كرد.»
عبدالرحمن وحید (رئیس جمهور اندونزی) در باره شخصیت جهانی اسلام امام راحل گفت:
ایران دارای شخصیتهای بزرگی همچون امام خمینی و... است كه باید اندیشه های آنان در مراكز علمی جهان اسلام منتشر شود و در میان ملتهای مسلمان انعكاس یابد... امام خمینی(ره) توانست احساس غرور و شرف را به جهان اسلام بازگرداند

رئیس جمهور اوگاندا گفت:

آیت الله خمینی، رهبر و روحانی بزرگی بود كه نه تنها مسلمانان ایران بلكه تمام جهان از ایشان الهام گرفته اند.
اینجا لازم است متذكر شویم كه در اتفاقات 61آذر 1388 كه عده ای كوردل اغفال شده و منافق، به مقدسات توهین كرده و عكس امام راحل «ره» را پاره نموده و یا سوزاندند چرا عده ای از سیاسیون و نخبگان سكوت كردند و كار زشت آنان را كه طرح و آرزوی دشمنان قسم خورده امام(ره)، بشریت، اسلام و مستضعفان بود محكوم نكردند و از آنان تبری ننمودند؟! در حالی كه برخی از آن سران، خود را هم پیرو امام(ره) می دانستند. اما عاشقان ولایت و امامت اعم از حوزوی و دانشگاهی و كسبه و... در 9دی 1388 با حضور حماسی در خیابانها و میادین شهر تهران بزرگ و سایر شهرها، پاسخ اهانت انسانهای موهن، ذلیل و دین و وطن فروش و مزدوران دشمنان را دادند و به قول رهبر شجاع و حكیم انقلاب اسلامی، آن روز ماندگار شد. كه فرمودند: مطمئن باشید كه روز نهم دی امسال (1388) هم در تاریخ ماند، این هم یك روز متمایز شد.

منشأ انقلاب امام(ره) جد بزرگوار امام خمینی(ره) حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در حادثه كربلا پس از برخورد با سپاه حر فرمودند: شأن و موقعیت من، موقعیت كسی نیست كه از مرگ بهراسد. و در جایی دیگر فرمودند: نه دست ذلت به اینان (یزیدیان) می دهم و نه چون بردگان فرار یا اقرار می كنم. امام خمینی(ره) عاشورای حسینی را حماسه و شجاعت نامیده و فرمودند: ماه محرم، ماه حماسه و شجاعت و فداكاری آغاز شد، ماهی كه خون بر شمشیر پیروز شد. امام راحل تربیت شده مكتب امام حسین(ع) نهضت خود را از آن حضرت دانسته و فرمودند: هرچه داریم از سیدالشهداء است فلذا در مقابل همه كفر و استكبار ایستاد و نترسید و فرمود:
«من به تمام دنیا با قاطعیت اعلام می كنم كه اگر جهان خواران بخواهند در مقابل دین ما بایستند، ما در مقابل همه دنیای آنان خواهیم ایستاد و تا نابودی تمام آنان از پای نخواهیم نشست
انقلاب اسلامی ایران پرتویی از قیام امام حسین(ع) است كه روح خدا فرمودند:
انقلاب اسلامی ایران پرتویی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن است

امام حسین(ع) در آن زمان شناخت وظیفه و عمل به تكلیف شرعی را سرلوحه اعمال خود قرار دادند و نه تنها به تمامی شیعیان و پیروان خود، كه به تمامی آزادگان عالمان ذلت ناپذیری در عمل به وظیفه را آموزش دادند. امام راحل در این خصوص فرمودند:
«حضرت سیدالشهداء تكلیف برای خودش دانستند كه بروند و كشته بشوند و محو كنند آثار معاویه و پسرش را. خود امام راحل نیز همانند جد پاك اش در سراسر زندگی سیاسی اش به تكلیف شرعی عمل نمودند و فرمودند: همه ما مأمور به ادای تكلیف و وظیفه ایم، نه مأمور به نتیجه.»
«نهضت دوازده محرم و پانزده خرداد (1342) در مقابل كاخ ظلم شاه و اجانب، به پیروی از نهضت مقدس حسینی چنان سازنده و كوبنده بود كه مردانی مجاهد و فداكار تحویل جامعه داد.
اگر قیام سیدالشهداء(س) نبود امروز هم ما نمی توانستیم پیروز شویم
.
این محرم را زنده نگهدارید، ما هرچه داریم از این محرم است.

گرد آورنده : احمد محسن زاده